Spotřeba dřeva při grilování selete

9. července 2017 v 19:16 | ZS |  Zahradní grilování

Význam správné volby dřeva je zásadní

Griluji selata, kýty, krocany již 4. rok. Grilování dělám dodavatelský a snažím se, abych pracoval efektivně. To se týká i spotřeby dřeva.
Zjistil jsem například to, že jak "zvládnete dřevo". tak do značné míry zvládnete i samotné grilování.
  • nejde jen o spotřebu dřeva, také na ní záleží, protože dobré tvrdé a suché dřevo, pokud si je i přivezete od dodavatele, tak vás vyjde jeden metr krychlový skládaný více o sypaném a skládaném dřevě třeba zde=>> na 2400,- Kč.
  • když je dřevo suché (13-15-19%% vlhkosti z celkového objemu, tak takové dřevo dává hodně tepla. Mokré dřevo (nad 20% vlhkosti) naopak nedává potřebné teplo a tím se prodlužuje doba grilování, ale například i schopnost kuchaře udělat krátké přestávky mezi jednotlivým okrajováním masa

Dřevo na grilování musí být:

  • tvrdé, doporučit lze buk a také habr, který má velkou výhřevnost, dub je považován za nevhodný pro svoje "aroma"
  • suché

Množství spotřebovaného dřeva

se řídí také druhem grilu. U grilů, kde můžete maso přiblížit k sálajícímu dřevu je grilování účinnější a má vliv na dobu grilování. Každý centimetr, milimetr vzdálenosti je významný. A také posunujte, hlavně to lze dělat u grilů s bočním topeništěm (spodní topení je opravdu již zastaralé), hořící a sálající dřevo tam, kde je více masa. Když dřevo sálá stejně do žeber a ne do kýt, plecí, tak to není dobře.
Regulujte vzdálenost masa třeba tím, že odříznete nožičky. Snažte se, aby sele bylo co nejvíce "vycentrováno". Tím bude grilování rovnoměrnější.

Konkrétní spotřeba dřeva

Množství dřeva je možno vyjádřit m3. Na grilování cca 30 kg selete potřebujete cca 0,25 m3. Suché a tvrdé dřevo. Množství .lze také vyjádřit počtem stavebních koleček. Opatřete si dřevo v množství plná 3 stavební kolečka.
Když jedu grilovat a vozím si sebou dřevo, tak si jej naskládám do vozíku. Mám korbu vozíku širokou cca 100 cm, výšku 30 cm a špalky mají zpravidla 30 cm. Jeden pruh má tak objem cca 0,09 m3. Na 30-40 kg sele mě stačí 2-3 pruhy.


Jaké jsou Vaše zkušenosti? 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama