Zajištění domáci oslavy - optimálně

1. července 2017 v 15:46 | ZS |  Pořádáme hostiny a občerstvení

Každý někdy něco oslavuje a řeší zajištění pohoštění.

Nejčastější požadavky na pořádání rautu obvykle jsou:

Bohatý sortiment, přiměřená cena a málo starostí

Všechno spolu souvisí. Vysoká úroveň pohoštění z hlediska šíře sortimetnu, jeho kvality má vliv na cenu, ale automaticky nepředpokládá, že hostina musí být drahá. Mít hodně starostí se zařizování hostiny také neznamená, že bude levná atd.

Pojetí hostiny rautu

Jak má vypadat raut - zde =>>.
Havní zásady uvedené v článku jsou dobré, ale je zde více okolností, které mají vliv na konkrétní podobu hostiny - rautu. Náročnost je na místě. Na druhé straně při pořádání hostiny v domácích podmínkách, ve firmách, v restauracích, kde nejsou nejlepší podmínky pro jejich uskustečňování, jsou malé kompromisy nutné.

Jaký sortiment na hostinu?

Čím je sortiment užší, tím je příprava jednodušší. Cílem je však dosáhnout toho, aby na stole byl takový sortiment, který dává rautu oprávněný dojem velkorysosti hostitele, uspokojí širší škálu chuťových potřeb jeho účastníků. Raut je typ hostiny, který je založen především na studené kuchyni. Teplá kuchyně by měla být zastoupena méně nebo nemusí být vůbec.

Možný sortiment (sortiment podle skutečnosti)

 1. 250 g grilované selete, alternativou může být grilovaný steak
  • Na svatební rautu bylo grilováno sele. S ohledem na počet účastníků akce (plánováno bylo 80 lidí), bylo grilováno sele o váze necelých 60 kg. Na osobu bylo plánováno 300 g čistého masa. Masa bylo dostatek.
  • Alternativou je grilování steaků na grilu s mřížkou. Romantice přispívá grilování na dřevěném uhlí.
  • Způsob podávání selečího masa nebo steaků. K dispozici byla dvojdílná gastronádoba s ohřevem za pomoci gelových hořáků. Maso bylo nakrájeno do jedné nádoby a dáno a rautový stůl. Do druhé nádoby byla nakrájena další dávka a po spotřebě obsahu nádoby na rautovém stole je vyměněna za plnou.A tak pořád dokola.
 2. 100 g - smažené miniřízečky (jednodruhové nebo kombinované z kuřecího nebo vepřového masa)
  • Miniřízečky patří mezi teplou i studenou část raut. My, jako obsluha rautu, jsme si řízečky udělali již před rautem na "mateřském pracovišti. Je to lepší v tom, že pro výrobu miniřízečků jsou lepší podmínky. Není však obtížné vyrobit miniřízečky na místě jeho konání. Není problém mít k dispozici jak suroviny, tak i náčiní v podobě plynové stoličky i pánve na tuk odpovídající velikosti. I přes povahu rautu "LETNÍHO" se může stát, že bude chladné počasí a potom je teplé jídlo mnohem přitažlivější.
  • Způsob podávání miniřízečků. Miniřízečky v případě svatebního rautu, který je popisován, byly uloženy na jednorázových tácech. Bylo velké horko a tudíž by teplé nebyly tolik žádané. V případě, že by bylo potřebné je ohřát, opět by byla využita gastronádoba s ohřevem za pomoci gelových hořáků.
 3. 2 dl - gulášová polévka
  • Gulášová polévka je další z jídel, které je v kategorie teplá kuchyně. Je dobrým zvykem ji podávat až v průběhu raut, zpravidla začátkem druhé poloviny jeho průběhu. Gulášová polévka je nejen kaloricky výživná, ale pro mnohé lidi je to polévka pochoutková.
  • Gulášová polévka byla dovezena hotová. Byla uvařena před rautem v kuchyňském zařízení. Byla postupně ochlazována (za častého míchání) a postupně uvedena do chladu těsně nad 0 stupňů Celsia.
  • Na místě rautu byla ohřívána a podávána ve speciální nádobě elektricky ohřívané.
 4. 100 g uzená kýta plně tepelně zpracovaná, podávána za studena (je možnost ji také ohřát nad parou nebo třeba na otočném grilu.
  • Obsluha nakrájí potřebné množství plátků masa, které si hosté kladou na tácky nebo jednorázové talíře. Tak jako u všech jídel podávaných na rautu je správné, aby vše bylo krájeno na menší kousky. Účastníci rautu potom nemusí nic krájet a stačí jim k manipulaci s jídlem jen vidlička. Často si někteří hosté odkrajují kýtu sami.
 5. A nyní následuji skupina jídel rautu, které patří do kategorie STUDENÁ KUCHYNĚ a mají základ v surovinách jako jsou uzeniny, sýry, zelenina čerstvá a sterilovaná.
  • nejdříve množství, které jsou na raut potřebné:
   • 100 g kvalitních uzenin (směs více druhů salámů, klobásy)
   • 100 g - směs kvalitních sýrů (3-4 druhy)
   • 50 g sterilované zeleniny
   • 100 g - směs zeleniny čerstvé
Tento sortiment slouží na výrobu uzeninových mís, sýrových mís a jednohubek. Jedna ze zkušeností je ta, že mono mísy nejsou tak v oblibě jako kombinované, kde jsou na míse jak uzeniny, tak sýry, čerstvá i sterilovaná zelenina. S ohledem na charakter hostiny - RAUT, kdy je smyslem vytvořit podmínky pro to, aby pro konzumenty byla konzumace co nejjednodušší, tak mají velký význam jednohubky. V praxi se tato forma pokrmů velmi osvědčuje.
Výroba a podávání rautových mís bylo organizováno tak, že v první fázi bylo vyrobeno několik mís (5 ks) s rozmanitým složením. Byly uloženy v lednici a při zahájení rautu dány na rautový stůl. Smyslem je dát na stůl jen minimální množství. To proto, aby nedošlo k jejich znehodnocování okolním teplem. Tak jak byl ujídání, tak byl i doplňován z chladu vyjímanými surovinami.
Počítejme i s lidmi, kteří nechtějí jen pečivo, ale mají rádi, i z dietních důvodů, například opékaný - grilovaný brambor a zeleninu. Množství, která dostačují jsou:
 • 30 g opékaných brambor
 • 30 g grilované - opékané zeleniny
Za dostatečné množství pečiva lze považovat:
 • 180 g pečivo - směs bílého a černého pečiva
A co by nemělo ještě chybět:
 • 100 g - směs čerstvého ovoce
 • 30 g dipy (více druhů hořčice, několik druhů kečupů, 2 druhy jiné studená omáčka na masa a zeleninu)
 • 2 ks minizákusky (nejméně 5 druhů)

Kde vznikají zbytené náklady a kde je možné ušetřit?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama